STUDIUM PRZYPADKU 37-letni pacjent z Diabesity
„Diabesity” to termin połączony z dwóch słów: „diabetes” (cukrzyca) i „obesity” (otyłość). Opisuje on stan, w którym u pacjenta współistnieją zarówno otyłość, jak i cukrzyca typu 2. Diabesity jest coraz częstszym problemem zdrowotnym na całym świecie i wynika głównie z niezdrowego trybu życia, nadmiaru kalorii w diecie, braku aktywności fizycznej oraz innych czynników, takich jak genetyka czy stres. Wczesne rozpoznanie i zmiana stylu życia mogą pomóc w leczeniu tej przypadłości. Opisany poniżej przypadek dotyczy 37-letniego mężczyzny z wywiadem otyłości i cukrzycy typu 2, u którego wystąpiły już inne powikłania otyłości.
Dane kliniczne pacjenta
Pacjent, 37 lat, mężczyzna, zgłosił się do poradni diabetologicznej z powodu źle kontrolowanej cukrzycy typu 2 oraz objawów pod postacią poliurii i polidypsji. W wywiadzie cukrzyca typ 2 rozpoznana dwa lata temu, obecnie leczona intensywną insulinoterapią metodą MDI (multiple daily injections) (glargina u100 60U/d, insulin lispro 20–30j do głównych posiłków oraz metforminą w dawce 3 × 1000 mg.
Ponadto pacjent od 5 lat przyjmuje metoprolol SR w dawce 100 mg oraz walsartan 160 mg, doksazosynę 2 × 8 mg z powodu nadciśnienia tętniczego oraz grofibrat w dawce 160 mg, z powodu dyslipidemii, dodatkowo 300 mg allopurinolu z powodu objawowej dny moczanowej.
Chcesz przeczytać więcej?

Pozostałą część artykułu przeczytasz po zalogowaniu się.
O autorze
