Otyłość w Polsce – choroba przewlekła, która wymaga systemowych zmian w leczeniu
Otyłość, uznawana za chorobę przewlekłą i wieloczynnikową, stanowi jedno z najistotniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa, prowadząc do licznych powikłań somatycznych oraz psychicznych. W wywiadzie z Katarzyną Głowińską, prezesem Fundacji FLO, omawiamy aktualne kierunki leczenia otyłości w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów diagnostycznych, terapeutycznych oraz organizacyjnych.
Katarzyna Głowińska, opierając się na doświadczeniu osobistym oraz działalności fundacji, wskazuje na konieczność wdrożenia systemowych zmian w opiece zdrowotnej, umożliwiających wczesną identyfikację chorych oraz dostęp do nowoczesnych metod leczenia. W kontekście rosnącej liczby przypadków otyłości, szczególnego znaczenia nabierają działania edukacyjne i społeczne, mające na celu przełamywanie stygmatyzacji pacjentów oraz promowanie holistycznego podejścia w terapii.

Katarzyna Głowińska
Wieloletnia działaczka społeczna. Od 6 lat prowadzi i koordynuje Grupę Wsparcia przy Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie dla pacjentów z nadwagą i chorujących na otyłość. Sama od dzieciństwa zmaga się z chorobą otyłościową, przez którą doświadczyła wykluczenia w wielu przestrzeniach życia. Codzienne rozmowy z pacjentami są istotnym elementem jej życia, dzięki któremu odnajduje w sobie siłę i motywację do edukacji na temat choroby otyłościowej oraz walki o poprawę jakości życia i leczenia chorych na otyłość w Polsce. Nagrodzona nagrodą Wizjoner Pacjent 2024 za działania dla chorych na otyłość. Członkini zespołu do spraw choroby otyłościowej w MInisterstwie Zdrowia przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego. Prezes FLO - Fundacji na rzecz Leczenia Otyłości, która otworzyła drzwi do Sejmu i Senatu RP, dla pacjentów niechcianych, nierozumianych i nie leczonych. Walczy o rozwiązania systemowe dla tej grupy chorych.
Pani Katarzyno, Fundacja FLO angażuje się w walkę z otyłością w Polsce. Co skłoniło Panią do podjęcia tej misji? Jak wyglądała droga, którą Fundacja przeszła od swojego powstania?
Od dzieciństwa choruję na otyłość, choroba wykluczyła mnie z możliwości „normalnego funkcjonowania”, realizowania swoich marzeń, podjęcia pracy, spełniania się. Choroba zamknęła mnie w domu, a moja droga po zdrowie była wyboista i trudna, dlatego że zawsze coś nie dopuszczało do możliwości zoperowania mnie. O operację walczyliśmy z moim lekarzem 6 lat. To czas, w którym byłam zależna od pomocy innych osób i nie mogłam samodzielnie funkcjonować. Zaangażowałam się w prowadzenie grupy wsparcia dla pacjentów z nadwagą i chorujących na otyłość, działającej przy Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie, która teraz obchodziła swoje szóste urodziny. Ta grupa pokazała konieczność edukacji w tym zakresie, niezaspokojone potrzeby pacjentów, brak rozwiązań systemowych i także uzmysłowiła, że to, co przeżywałam w związku ze swoją chorobą, nie dotyczy tylko mnie, że nas – przezroczystych jest więcej i trzeba o nas walczyć, ponieważ otyłość to choroba przezroczysta, niezauważalna, nierozpoznawana i nieleczona, a my tego leczenia potrzebujemy. Miałam duże szczęście, ponieważ moje działania dla pacjentów w grupie wsparcia zostały zauważone przez obecnie już fundatorkę FLO – Fundacji na rzecz Leczenia Otyłości, Ewę Godlewską, przez którą fundacja została ustanowiona. Dotychczas głos pacjentów nie wybrzmiewał lub wybrzmiewał niedostatecznie głośno, jesteśmy bowiem grupą chorych szczególnie narażoną na stygmatyzację i dyskryminację, obwinianą za rozwój choroby. Fundacja FLO nie chce walczyć i nie walczy z otyłością, fundacja walczy o diagnozowanie choroby i opiekę medyczną dla pacjentów, o szacunek i zaprzestanie stygmatyzacji i rozwiązania systemowe, które poprawią zdrowie i życie osób zmagających się z tą chorobą. Zrobiliśmy dużo, nawiązaliśmy dialog z najważniejszymi instytucjami w Polsce. Z naszej inicjatywy Minister Izabela Leszczyna powoła zespół ds. otyłości przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego, który pracuje nad rozwiązaniami i rozszerzeniem dostępności leczenia dla chorych, ale również zajmuje się profilaktyką, żeby zapobiegać rozwojowi choroby otyłościowej.
Chcesz przeczytać więcej?

Pozostałą część artykułu przeczytasz po zalogowaniu się.
O autorze
