Aktywność fizyczna jako integralny element kompleksowego leczenia otyłości
Aktywność fizyczna stanowi kluczowy element w kompleksowym leczeniu otyłości, wpływając nie tylko na redukcję masy ciała, ale także poprawę zdrowia ogólnego i jakości życia pacjentów. Jak wskazują Światowa Organizacja Zrowia i Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, regularny ruch ma pozytywny wpływ na zdrowie kardiometaboliczne, zmniejsza ryzyko wielu przewlekłych chorób, poprawia funkcje psychiczne oraz wspomaga utrzymanie masy ciała po redukcji. Wprowadzenie odpowiedniej formy aktywności fizycznej jest zatem niezbędne w procesie leczenia otyłości.
Wstęp
Wytyczne Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości nazywają aktywność fizyczną „integralnym elementem kompleksowego leczenia otyłości” i zalecają ją wszystkim osobom z nadwagą lub otyłością jako podstawowe postępowanie w leczeniu otyłości, równocześnie z odpowiednim sposobem odżywiania1.
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktywność fizyczna to każdy ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga wydatku energetycznego2 . Obejmuje ona nie tylko zajęcia sportowe, ale także codzienną aktywność zawodową i domową. Ćwiczenia fizyczne są jej szczególnym rodzajem – zaplanowanym, uporządkowanym i powtarzalnym, mającym na celu poprawę lub utrzymanie sprawności3 . Brak aktywności fizycznej (physical inactivity) odnosi się do niewystarczającego poziomu ruchu względem zaleceń2 .
Chcesz przeczytać więcej?

Pozostałą część artykułu przeczytasz po zalogowaniu się.
O autorach

lek.
Paulina Anczykowska

lek.
Alicja Baska

lek.
Paulina Pepłowska
